Kto by nepociťoval, akokoľvek je ťažké dnes zorientovať sa v vzťahoch medzi mužom a ženou? Posledných 60-100 rokov zásadne zmenilo vzťahy medzi pohlaviami, úlohu rodiny a miesto ženy vo svete. V knihe s názvom Vzostup a pád ženy ma Gábor Szendi hovorí o tom, čo sa skrýva v génoch, aké programy pracujú u ženy a muža. V svojej najnovšej knihe analyzuje, z akých síl a zvratov vznikla ?nová žena? a akým ťažkostiam musí čeliť v súčasnosti aj v budúcnosti. Autor tvrdí, že v 19. a 20. storočí sme ?zasiahli? do vlastnej evolúcie, čím nastal zásadný zvrat vo vzťahoch medzi mužom a ženou. No nie len, že sa vzťahy zmenili: oba pohlavia sa menia aj v biologickom zmysle. Mení sa telo ženy, mení sa celé jej bytie. Szendi tvrdí, že v súčasnosti je mimoriadne dôležitá evolučná sebareflexia, pretože len takto môžeme skutočne pochopiť naše túžby, neúspechy a naše miesto vo svete.