Moderním tragédií člověka je, že se rychle vzdaluje optimálnímu životnímu stylu, pro který byla evoluce "navržena". Jedním z podstatných prvků tohoto procesu je, že jsme se schovávali do domů a klimatizovaných kanceláří před sluncem. Přitom opalování a odlehčení D-vitamínu ve světle není v lidském těle produkováno, i když by každá buňka našeho těla měla mít k tomuto speciálnímu hormonu velkou potřebu.
V nové knize Gábora Szendiho upozorňuje, že populace koncentrovaná v civilizovaném světě do velkých měst trpí neustálým nedostatkem vitamínu D, což je jednou z hlavních příčin šíření rakoviny, autoimunitních onemocnění, respiračních a neurologických chorob a mnoha dalších civilizačních onemocnění. Szendi shrnuje veškeré poznatky pokročilé vědy o vztahu mezi slunečním zářením, vitamínem D a civilizačními chorobami. Upozorňuje na to, že člověk žil na slunci po miliony let evoluce, a proto se jeho tělo přizpůsobilo velmi vysoké hladině vitamínu D.
Autor tvrdí, že zdraví je otázkou správného životního stylu, nikoliv správné léčby. Západní medicína plave proti proudu, když se snaží trochu zlepšit stále se zhoršující zdravotní stav populace, zatímco ignoruje výsledky výzkumu posledních třiceti let a varuje před předávkováním vitaminem D a před opalováním. Nezapomínejme však, že nedostatek vitaminů lze vyřešit pouze doplněním vitamínů.
Zdraví je bezcenné, jak se říká. Na druhou stranu je sluneční světlo zdarma a vitamin D levný. Dokud oficiální medicína nedojde k uvědomění, nemůžeme dělat nic jiného, než že vezmeme své zdraví do vlastních rukou. V tom vám může pomoci nová kniha Gábora Szendiho, která poskytuje revoluční nové informace každému, kdo dbá na své zdraví a touží po uzdravení, starostlivé matce o zdraví svého dítěte.